Mizuno British Rowing Indoor Championships 2019

Event Logo

EVENT RESULTS

E12 Masters 40-49 Men 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Graham Benton MAD Team Indoor Rowing Club 01:29.1 (35) 01:30.1 (33) 01:30.0 (33) 01:27.9 (34) 05:57.1
2 Craig Peterson Graspp Fitness 01:30.6 (32) 01:32.2 (31) 01:32.4 (31) 01:32.4 (34) 06:07.7
3 Caine Stringer Kerin - Stringer Sports 01:32.5 (31) 01:32.7 (31) 01:33.4 (31) 01:31.2 (34) 06:09.8
4 Sam Blythe Fitness Matters Indoor Rowing Team 01:30.3 (33) 01:33.1 (30) 01:34.3 (31) 01:32.3 (33) 06:10.0
5 Tony Larkman MAD Team Indoor Rowing Club 01:32.3 (35) 01:34.6 (30) 01:34.7 (31) 01:32.2 (34) 06:13.8
6 Allan Ridler Fitness Matters Indoor Rowing Team 01:33.5 (33) 01:35.8 (32) 01:35.8 (33) 01:32.0 (37) 06:17.1
7 Danny Graham RAF & Team Oarsome 01:33.0 (35) 01:35.2 (33) 01:36.3 (32) 01:33.6 (33) 06:18.0
8 Stu Moss Royal Navy RNIRPP 01:33.1 (34) 01:34.3 (32) 01:34.8 (31) 01:40.1 (31) 06:22.3
9 Leif Gunleifsen Gym36 01:34.9 (33) 01:34.7 (34) 01:36.1 (34) 01:38.5 (37) 06:24.1
10 Neil Wincomb Eton Excelsior 01:31.3 (32) 01:34.9 (30) 01:37.4 (30) 01:40.7 (30) 06:24.2
11 Tom Blythe Royal Navy NavyFit 01:35.6 (29) 01:36.5 (29) 01:37.3 (29) 01:37.8 (29) 06:27.2
12 Paul Connor MPA Fitness 01:35.0 (30) 01:37.6 (30) 01:38.0 (30) 01:38.0 (33) 06:28.5
13 Dan Vincent Royal Navy NavyFit 01:36.6 (34) 01:37.4 (33) 01:37.7 (34) 01:37.7 (34) 06:29.4
14 Mark Powell Sub7 Indoor Rowing Club 01:38.0 (31) 01:38.7 (30) 01:38.2 (31) 01:34.8 (35) 06:29.7
15 Matt Jackson Royal Navy RNIRPP 01:38.7 (32) 01:38.8 (31) 01:38.8 (30) 01:37.4 (32) 06:33.7
16 Martin Evans Sub7 Indoor Rowing Club 01:38.6 (31) 01:38.5 (32) 01:38.7 (31) 01:38.1 (32) 06:33.9
17 Scott Jenkins Crossfit Blackwater 01:34.2 (31) 01:37.0 (29) 01:39.8 (29) 01:43.2 (30) 06:34.2
18 Daren Forward 01:39.1 (32) 01:39.4 (32) 01:38.7 (30) 01:37.4 (30) 06:34.6
19 Alan Bird Maidenhead Rowing Club 01:32.8 (34) 01:37.7 (31) 01:40.8 (30) 01:44.6 (30) 06:36.0
20 Sammy Edwards v90 Crossfit 01:38.4 (34) 01:40.3 (32) 01:39.9 (32) 01:38.3 (31) 06:37.0
21 Ian Roberts SportsAid 01:34.9 (32) 01:37.6 (29) 01:40.3 (29) 01:46.3 (29) 06:39.1
22 Bjornar Landheim Hamar Roklub 1881 01:39.6 (26) 01:39.8 (26) 01:39.8 (27) 01:40.4 (28) 06:39.5
23 Dean Willis Crossfit 13 01:42.9 (30) 01:42.7 (30) 01:38.5 (32) 01:35.8 (34) 06:39.9
24 Carl Berisford-Murray 01:39.0 (30) 01:40.8 (29) 01:40.5 (30) 01:40.0 (31) 06:40.3
25 Pete Marston MAD Team Indoor Rowing Club 01:38.8 (34) 01:40.9 (31) 01:41.7 (30) 01:40.0 (31) 06:41.4
- Joey Mezzetti n/a n/a n/a n/a 06:41.4
27 David Wilson Pure Gym 01:40.9 (33) 01:41.4 (31) 01:40.9 (32) 01:40.5 (30) 06:43.6
28 Steven Haslam Virgin Active n/a n/a n/a n/a 06:43.7
29 Michael Harrington Reebok CrossFit Reading 01:35.1 (30) 01:41.2 (29) 01:41.5 (31) 01:46.6 (31) 06:44.4
30 James Russell Trent 01:38.8 (31) 01:40.5 (30) 01:42.6 (29) 01:43.2 (28) 06:45.1
31 Richard Abell Isenhurst Health Club 01:40.2 (32) 01:40.1 (32) 01:42.1 (34) 01:43.5 (37) 06:45.9
32 Richard Annetts n/a n/a n/a n/a 06:46.1
33 Steven Smith Crossfit Aldgate East 01:39.8 (29) 01:39.9 (31) 01:43.6 (31) 01:44.1 (30) 06:47.3
34 Tony Maddocks MAD Doncaster n/a n/a n/a n/a 06:47.3
35 Paul Whitney Ardingly Rowing Club n/a n/a n/a n/a 06:48.3
36 Phil Parker RowingWOD 01:38.3 (30) 01:40.4 (27) 01:44.3 (26) 01:46.8 (28) 06:49.8
37 Marc D'albret Pure Gym 01:44.3 (26) 01:43.6 (28) 01:43.2 (28) 01:39.4 (30) 06:50.4
38 Richard Flaxman n/a n/a n/a n/a 06:51.7
39 Jon Rolls River Fowey Gig Club n/a n/a n/a n/a 06:52.3
40 Christopher Ashford Maidenhead Magnet n/a n/a n/a n/a 06:52.9
41 Jonathan Hardwick Martlets n/a n/a n/a n/a 06:53.4
42 Alex Gockmann Fitness Matters Indoor Rowing Team 01:43.8 (33) 01:45.4 (33) 01:45.0 (33) 01:39.9 (37) 06:54.7
43 Jonty Eyres Isenhurst Health Club 01:45.3 (33) 01:45.7 (33) 01:44.2 (34) 01:40.9 (36) 06:56.2
- Jim Heskin 01:43.4 (31) 01:44.7 (31) 01:44.6 (31) 01:43.6 (32) 06:56.2
45 Matthew Chalmers Ryde School Boat Club 01:45.5 (30) 01:44.0 (29) 01:44.4 (29) 01:42.7 (30) 06:56.6
46 Daniel Grant 01:39.1 (31) 01:42.8 (30) 01:46.9 (31) 01:47.9 (34) 06:56.8
47 Steven Elliott n/a n/a n/a n/a 06:57.2
48 Ben Jeveons Crossfit 13 01:41.9 (31) 01:46.4 (28) 01:46.1 (29) 01:43.7 (30) 06:58.0
49 David Phillips Red Line Rowers Indoor Rowing Club n/a n/a n/a n/a 07:01.1
50 Paul Thomas Marlow Rowing Club 01:44.9 (35) 01:45.4 (33) 01:46.9 (31) 01:44.5 (33) 07:01.7
51 Matthew Waters MMDC Rowing 01:46.4 (30) 01:47.0 (29) 01:45.1 (30) 01:46.5 (32) 07:05.0
52 David Meakin Bedford Rowing Club n/a n/a n/a n/a 07:05.3
- Simon Morris Red Line Rowers Indoor Rowing Club n/a n/a n/a n/a 07:05.3
54 Adrian Lewin Momentum - Crossfit 01:43.9 (30) 01:46.4 (28) 01:47.7 (28) 01:48.2 (29) 07:06.1
55 John Beecroft Wellness n/a n/a n/a n/a 07:06.6
56 Robert Meredith 01:41.2 (32) 01:48.0 (29) 01:51.0 (29) 01:47.4 (30) 07:07.7
57 Chris Udall Winchcombe 24:7 Fitness 01:45.9 (33) 01:46.7 (33) 01:49.4 (32) 01:48.1 (33) 07:10.0
58 Scott Pearson 01:46.8 (30) 01:48.4 (29) 01:49.8 (30) 01:46.8 (32) 07:11.8
59 Justin Siegel Total Fitness n/a n/a n/a n/a 07:14.5
60 Wayne Oakes n/a n/a n/a n/a 07:18.1
61 Tim Browning n/a n/a n/a n/a 07:19.0
62 David Brackin Yelo Studio Cycling, Marlow 01:49.0 (26) 01:49.9 (27) 01:52.8 (30) 01:49.4 (31) 07:21.1
63 Edwin Bowater 01:50.0 (28) 01:50.9 (29) 01:51.1 (30) 01:49.5 (32) 07:21.5
64 Nick Laundy MPA Fitness 01:51.8 (28) 01:50.9 (28) 01:52.0 (30) 01:49.0 (36) 07:23.6
65 Mark Patterson MPA Fitness n/a n/a n/a n/a 07:23.9
66 Barry Clark Phoenix Boat Club Dublin 01:52.0 (31) 01:54.0 (30) 01:53.5 (31) 01:50.5 (33) 07:29.9
67 Michele Procopio Nogent Tonic 01:43.2 (31) 01:50.6 (30) 01:58.8 (31) 02:01.7 (30) 07:34.3
68 David Moores Forum Flyers Indoor Rowing Club 01:58.7 (27) 01:58.8 (26) 01:58.9 (25) 01:54.7 (26) 07:51.0
69 Roberto Beretta Rowing Club Bergamo 01:58.6 (30) 01:59.7 (30) 01:59.1 (30) 01:57.8 (29) 07:55.3
70 Des Johnston Forum Flyers Indoor Rowing Club 01:58.8 (33) 01:59.8 (29) 02:02.0 (28) 01:59.0 (29) 07:59.6
71 Richard Kingshott Free Spirits Indoor Rowing Club 01:56.0 (31) 02:03.8 (30) 02:14.4 (31) 02:13.3 (32) 08:27.5