Mizuno British Rowing Indoor Championships 2018

Event Logo

EVENT RESULTS

E153 Sixth Form Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 Damian Lis Gloucester Hartpury 00:16.7 (47) 00:15.6 (38) 00:15.8 (38) 00:16.0 (41) 00:16.9 (35) 01:21.1
2 Jamie Gare Isle of Ely Rowing Club 00:16.4 (44) 00:15.7 (42) 00:16.1 (37) 00:16.9 (32) 00:17.4 (31) 01:22.6
3 George Reed Gloucester Hartpury 00:16.9 (46) 00:16.1 (45) 00:16.4 (40) 00:16.9 (43) 00:17.7 (37) 01:23.9
4 Harry Flockhart King's School Worcester 00:16.8 (43) 00:16.4 (44) 00:16.7 (43) 00:17.1 (42) 00:17.5 (44) 01:24.6
5 Jeffrey Gugelmann King's College School 00:17.7 (44) 00:16.7 (43) 00:17.1 (38) 00:17.7 (41) 00:18.8 (41) 01:28.1
6 Bert Edwards Merchant Taylors’ School Northwood 00:18.3 (39) 00:17.2 (35) 00:17.3 (38) 00:17.5 (34) 00:17.9 (37) 01:28.2
7 Peter Howard Gloucester Hartpury 00:17.3 (48) 00:17.2 (38) 00:18.0 (37) 00:18.1 (40) 00:17.8 (40) 01:28.4
8 James Toynton Gloucester Hartpury 00:17.6 (48) 00:17.1 (42) 00:17.4 (38) 00:18.2 (40) 00:18.4 (36) 01:28.7
9 James Madien Gloucester Hartpury 00:18.0 (43) 00:17.1 (42) 00:17.7 (37) 00:17.8 (40) 00:18.4 (39) 01:29.1
10 Harrison Mouat 00:18.4 (33) 00:17.4 (35) 00:17.8 (34) 00:17.9 (33) 00:18.0 (33) 01:29.4
11 Sam Sheppard Gloucester Hartpury 00:17.8 (40) 00:17.6 (34) 00:18.1 (36) 00:18.7 (32) 00:18.0 (37) 01:30.3
12 Tiernan Purkess Gloucester Hartpury 00:18.5 (39) 00:18.0 (37) 00:18.0 (33) 00:18.0 (37) 00:18.2 (33) 01:30.6
13 Matthew Fox Gloucester Hartpury 00:18.6 (39) 00:17.7 (37) 00:17.8 (37) 00:18.3 (33) 00:18.9 (35) 01:31.2
14 Ollie Hanks Gloucester Hartpury 00:18.5 (52) 00:17.7 (41) 00:18.1 (36) 00:18.4 (39) 00:18.7 (39) 01:31.4
15 Byron Bullen Sudbury Rowing Club 00:19.5 (43) 00:18.4 (36) 00:18.4 (39) 00:18.1 (43) 00:18.1 (40) 01:32.5
- Miles Maley King's School Worcester 00:18.6 (42) 00:17.4 (45) 00:17.9 (44) 00:18.7 (42) 00:20.0 (36) 01:32.5
17 Maziyar Amini Tees Rowing Club 00:19.2 (41) 00:18.3 (36) 00:18.0 (40) 00:18.3 (39) 00:18.7 (38) 01:32.6
18 Matis Dennett Gloucester Hartpury 00:18.2 (46) 00:17.9 (37) 00:18.6 (39) 00:19.2 (34) 00:19.3 (37) 01:33.2
19 Robert Kilgour Gloucester Hartpury 00:19.0 (44) 00:18.2 (40) 00:18.4 (43) 00:18.6 (42) 00:19.3 (41) 01:33.3
20 Joseph Boone Sudbury Rowing Club 00:19.2 (38) 00:17.8 (37) 00:18.2 (36) 00:18.9 (38) 00:19.6 (37) 01:33.7
- Jack Lancashire Plymouth Amateur Rowing Club 00:19.1 (38) 00:18.6 (32) 00:18.6 (35) 00:18.6 (32) 00:18.8 (38) 01:33.7
22 Liam O'donoghue Deben Rowing Club 00:19.8 (39) 00:18.3 (39) 00:18.5 (42) 00:18.7 (39) 00:18.6 (42) 01:33.9
23 Mark Salkeld King's School Worcester 00:19.1 (41) 00:18.2 (43) 00:18.7 (39) 00:18.9 (41) 00:19.5 (43) 01:34.4
24 Louis Greene Berkhamsted School 00:19.0 (38) 00:18.1 (37) 00:18.5 (36) 00:18.9 (38) 00:20.1 (36) 01:34.5
25 Max Arlen Merchant Taylors’ School Northwood 00:19.3 (40) 00:18.0 (43) 00:18.5 (42) 00:19.6 (40) 00:20.5 (38) 01:35.8
26 Thomas Hughes Plymouth Amateur Rowing Club 00:18.7 (45) 00:19.1 (31) 00:19.4 (31) 00:19.7 (27) 00:19.6 (31) 01:36.5
27 Lewis Mills Worcester Rowing Club 00:20.4 (35) 00:19.9 (33) 00:19.8 (33) 00:19.1 (34) 00:19.0 (41) 01:38.2
28 Oliver Gillingham 00:20.2 (42) 00:19.1 (38) 00:20.0 (39) 00:20.9 (34) 00:21.0 (37) 01:41.2
29 Callum Holdsworth Tess Rowing Club 00:20.3 (38) 00:19.5 (37) 00:20.5 (35) 00:21.2 (31) 00:20.6 (35) 01:42.1
30 Ben Mcnally Worcester Rowing Club 00:20.7 (46) 00:20.1 (39) 00:20.5 (38) 00:20.7 (38) 00:21.0 (40) 01:43.1
31 William Snow Berkhamsted School 00:21.9 (30) 00:21.3 (31) 00:21.1 (31) 00:20.9 (29) 00:21.1 (31) 01:46.4
32 Adam Boustred Berkhamsted School 00:21.6 (33) 00:20.5 (35) 00:21.8 (30) 00:22.2 (30) 00:21.6 (33) 01:47.7
33 Bibashwan Bahwal Ardingly College 00:20.6 (47) 00:19.1 (47) 00:20.9 (43) 00:24.1 (42) 00:24.5 (37) 01:49.2