Mizuno British Rowing Indoor Championships 2018

Event Logo

EVENT RESULTS

E157 Year 10 Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 George Patten Northampton School for Boys 00:18.1 (37) 00:16.9 (39) 00:17.3 (38) 00:17.6 (37) 00:18.1 (33) 01:28.0
2 Edward Baker Northampton School for Boys 00:17.8 (44) 00:16.9 (39) 00:17.2 (42) 00:17.9 (40) 00:18.6 (36) 01:28.4
3 Charlie Pitt Plymouth Amateur Rowing Club 00:17.7 (41) 00:17.6 (41) 00:17.9 (37) 00:18.1 (40) 00:17.7 (44) 01:28.9
4 Tomas Bethell Deben Rowing Club 00:18.2 (43) 00:17.5 (38) 00:17.7 (41) 00:18.0 (43) 00:18.8 (38) 01:30.3
5 Isaac Powell Isle of Ely Rowing Club 00:18.2 (36) 00:17.7 (34) 00:18.3 (33) 00:19.0 (32) 00:18.2 (36) 01:31.3
6 Ross Lamont Peterborough City Rowing Club 00:18.2 (43) 00:17.6 (41) 00:18.0 (40) 00:18.7 (35) 00:19.4 (37) 01:31.8
7 Patrick Jaminson Maidenhead Rowing Club 00:18.2 (46) 00:17.7 (41) 00:18.2 (43) 00:18.7 (38) 00:19.1 (44) 01:31.9
8 Kevin Gugelmann King's College School 00:19.4 (40) 00:18.1 (36) 00:18.2 (40) 00:18.6 (36) 00:18.3 (39) 01:32.6
9 Matthew Page Gloucester Rowing Club 00:18.9 (35) 00:18.3 (36) 00:18.6 (35) 00:18.6 (36) 00:18.8 (38) 01:33.2
10 Luke Beever King's School Worcester 00:18.8 (41) 00:18.5 (36) 00:18.7 (32) 00:18.9 (32) 00:18.9 (35) 01:33.9
11 Samuel Crossley RSSBC 00:19.8 (36) 00:18.5 (36) 00:18.8 (38) 00:18.8 (38) 00:19.0 (41) 01:34.8
12 Archie Rolls River Fowey Gig Club 00:19.3 (47) 00:18.3 (43) 00:18.6 (39) 00:19.1 (41) 00:20.0 (39) 01:35.3
13 Fergus Bryce Coleraine Grammar School Rowing Club 00:19.4 (40) 00:19.0 (38) 00:19.1 (38) 00:19.3 (34) 00:18.9 (41) 01:35.6
14 Fred Allan King's School Worcester 00:19.7 (43) 00:19.1 (41) 00:19.2 (44) 00:19.5 (43) 00:18.5 (45) 01:35.9
15 Sofian Baird 00:19.4 (46) 00:18.4 (39) 00:19.2 (41) 00:19.6 (40) 00:19.9 (36) 01:36.5
16 Lewis Perry-French Herne Bay Amateur Rowing Club 00:18.8 (54) 00:18.5 (39) 00:19.1 (41) 00:20.2 (39) 00:20.2 (36) 01:36.8
17 Stanley Butchart Plymouth Amateur Rowing Club 00:18.4 (46) 00:18.6 (39) 00:19.4 (43) 00:20.4 (35) 00:20.4 (44) 01:37.2
18 Bradley Perry-French Herne Bay Amateur Rowing Club 00:19.3 (37) 00:18.7 (39) 00:19.5 (37) 00:20.3 (33) 00:20.3 (39) 01:38.0
19 Max Heppenstall Worcester Rowing Club 00:19.3 (34) 00:18.7 (35) 00:19.5 (31) 00:20.4 (32) 00:20.3 (32) 01:38.2
20 William Patten Bewl Bridge Rowing Club 00:20.2 (39) 00:19.2 (34) 00:19.5 (40) 00:19.9 (36) 00:19.8 (39) 01:38.7
21 Jacob Mills Maidstone Invicta Rowing Club 00:19.5 (40) 00:18.6 (42) 00:20.1 (36) 00:21.2 (34) 00:19.8 (39) 01:39.1
22 Dominic Burrows Nottingham and Union Rowing Club 00:19.7 (37) 00:18.9 (38) 00:19.5 (34) 00:20.2 (33) 00:20.9 (34) 01:39.2
23 Arthur Gerrits Maidstone Invicta Rowing Club 00:19.5 (43) 00:19.2 (44) 00:19.8 (42) 00:20.3 (41) 00:20.4 (44) 01:39.3
24 Finn Lewis Bewl Bridge Rowing Club 00:20.4 (41) 00:19.6 (43) 00:19.6 (43) 00:20.3 (41) 00:20.4 (38) 01:40.3
25 Sam Austin Gloucester Rowing Club 00:19.8 (39) 00:19.9 (36) 00:20.6 (35) 00:21.1 (37) 00:19.7 (39) 01:41.1
26 Che Rhys Owen CRIW Ceredigion 00:19.8 (48) 00:19.4 (43) 00:20.1 (45) 00:20.7 (41) 00:21.5 (39) 01:41.5
27 Luke Snape Worcester Rowing Club 00:20.3 (38) 00:19.4 (34) 00:20.1 (39) 00:20.9 (35) 00:21.1 (34) 01:41.7
28 Ross Jeffery Worcester Rowing Club 00:20.9 (40) 00:19.9 (39) 00:20.2 (39) 00:20.9 (37) 00:19.9 (45) 01:41.9
29 Owen Denness Sandown and Shanklin Rowing Club 00:19.9 (45) 00:19.2 (44) 00:20.1 (39) 00:21.2 (37) 00:21.9 (38) 01:42.3
30 Dominic Campbell-White 00:20.0 (39) 00:19.4 (37) 00:20.3 (32) 00:21.3 (34) 00:21.8 (33) 01:42.9
31 Dillian Nesbitt Worcester Rowing Club 00:20.8 (43) 00:19.8 (43) 00:21.1 (37) 00:22.4 (40) 00:20.5 (41) 01:44.5
32 Chris Hearne Worcester Rowing Club 00:19.6 (46) 00:19.4 (46) 00:21.1 (45) 00:22.6 (40) 00:22.0 (41) 01:44.6
33 Oliver Otten Maidstone Invicta Rowing Club 00:21.2 (34) 00:20.8 (35) 00:21.9 (30) 00:22.9 (29) 00:21.7 (33) 01:48.5
34 Jack Bentley Guildford Rowing Club 00:21.6 (36) 00:22.3 (32) 00:22.0 (35) 00:22.1 (33) 00:22.8 (32) 01:50.8
35 Eddie Hyde Lower Thames Rowing Club 00:22.2 (35) 00:21.0 (37) 00:23.7 (35) 00:23.3 (33) 00:22.7 (37) 01:52.9
36 Mitch Jewitt Nottingham and Union Rowing Club 00:22.6 (37) 00:22.0 (35) 00:23.1 (34) 00:23.4 (31) 00:23.5 (33) 01:54.5
37 Eddie Axworthy Plymouth Amateur Rowing Club 00:22.8 (39) 00:23.2 (34) 00:23.8 (30) 00:23.4 (33) 00:22.8 (37) 01:56.0
38 Frank Bunting Gloucester Rowing Club 00:22.9 (37) 00:22.9 (34) 00:24.0 (35) 00:23.5 (33) 00:24.6 (34) 01:57.9
39 James Page Guildford Rowing Club 00:23.9 (38) 00:23.0 (39) 00:23.7 (40) 00:24.2 (37) 00:24.8 (36) 01:59.7
40 Harry Price Broxbourne Rowing Club 00:23.8 (35) 00:23.0 (36) 00:24.5 (32) 00:25.4 (33) 00:26.6 (32) 02:03.3