Mizuno British Rowing Indoor Championships 2018

Event Logo

EVENT RESULTS

E159 Year 9 Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 Isaac Hillicks-Tulip Tyne Amateur Rowing Club 00:17.8 (47) 00:16.9 (46) 00:17.4 (41) 00:18.1 (43) 00:18.7 (38) 01:28.9
2 Toby Pridmore Falcon Rowing Club 00:17.7 (34) 00:17.4 (31) 00:18.0 (30) 00:18.5 (29) 00:18.7 (29) 01:30.2
3 Matthew Hand Peterborough City Rowing Club 00:17.6 (41) 00:17.2 (38) 00:17.6 (41) 00:18.9 (38) 00:18.9 (38) 01:30.3
4 Daniel Chandler Samuel Whitbread Academy 00:18.0 (47) 00:17.6 (44) 00:18.0 (47) 00:19.3 (43) 00:21.2 (43) 01:34.2
5 Andy Mcdonald Nottingham and Union Rowing Club 00:18.7 (48) 00:17.7 (44) 00:18.2 (39) 00:19.6 (37) 00:20.5 (38) 01:34.7
6 Scott Bain Maidstone Invicta Rowing Club 00:19.5 (40) 00:18.9 (35) 00:18.9 (35) 00:19.1 (38) 00:19.8 (42) 01:36.2
7 Callum Irving Rob Roy Boat Club 00:18.8 (45) 00:18.4 (39) 00:19.1 (41) 00:20.2 (36) 00:21.0 (37) 01:37.6
8 Harrison Banks 00:20.0 (39) 00:19.2 (44) 00:19.3 (40) 00:20.8 (37) 00:20.7 (38) 01:40.0
9 Matteo Avello The Langley Academy 00:19.6 (46) 00:19.4 (34) 00:19.8 (33) 00:20.7 (32) 00:21.3 (31) 01:40.9
- Luke Birdseye The Langley Academy 00:20.0 (51) 00:19.0 (47) 00:19.5 (46) 00:20.7 (44) 00:21.7 (44) 01:40.9
11 Harry Moule Sudbury Rowing Club 00:19.5 (43) 00:19.5 (37) 00:20.0 (39) 00:20.7 (35) 00:21.3 (34) 01:41.0
12 Zachary Morgan Nottingham and Union Rowing Club 00:19.8 (39) 00:18.9 (38) 00:19.6 (40) 00:20.8 (35) 00:22.0 (36) 01:41.1
13 Will Dixon Maidstone Invicta Rowing Club 00:20.0 (45) 00:19.1 (44) 00:19.9 (39) 00:20.6 (38) 00:22.0 (33) 01:41.6
14 Connor Beattie Maidstone Invicta Rowing Club 00:20.3 (38) 00:19.8 (33) 00:20.5 (35) 00:21.3 (34) 00:20.6 (35) 01:42.5
- Benjamin Isherwood Guildford Rowing Club 00:20.4 (38) 00:19.7 (37) 00:20.2 (36) 00:21.0 (31) 00:21.2 (34) 01:42.5
16 Daniel Gilbert Guildford Rowing Club 00:19.2 (47) 00:18.7 (45) 00:20.5 (35) 00:22.6 (32) 00:21.7 (30) 01:42.8
17 Zeb Weston Worcester Rowing Club 00:20.4 (47) 00:19.0 (41) 00:20.2 (44) 00:21.6 (36) 00:22.1 (38) 01:43.4
18 Alex Knight Maidstone Invicta Rowing Club 00:21.4 (39) 00:20.5 (38) 00:21.0 (40) 00:21.5 (36) 00:22.1 (35) 01:46.4
19 Nick Summerfield Guildford Rowing Club 00:21.5 (36) 00:20.8 (35) 00:21.0 (34) 00:21.5 (33) 00:21.8 (33) 01:46.6
20 Senraj Brar The Langley Academy 00:20.3 (44) 00:20.1 (39) 00:21.5 (36) 00:22.3 (38) 00:22.8 (32) 01:46.8
21 Olly Giles Worcester Rowing Club 00:20.1 (42) 00:18.9 (41) 00:21.0 (31) 00:23.9 (28) 00:24.5 (25) 01:48.4
22 Lucas Hanin Guildford Rowing Club 00:22.6 (42) 00:20.9 (43) 00:21.5 (42) 00:21.9 (41) 00:22.8 (40) 01:49.6
23 Dylan Taylorson Guildford Rowing Club 00:21.0 (37) 00:20.1 (39) 00:21.8 (33) 00:23.5 (33) 00:23.3 (31) 01:49.8
24 Louis Cole Maidstone Invicta Rowing Club 00:21.7 (42) 00:20.5 (35) 00:22.5 (35) 00:23.7 (33) 00:23.8 (30) 01:52.1
25 Henry Nicholson Worcester Rowing Club 00:24.7 (41) 00:23.9 (38) 00:25.2 (36) 00:26.5 (32) 00:26.8 (31) 02:07.2
26 Billy Russel Worcester Rowing Club 00:26.6 (43) 00:24.4 (44) 00:25.8 (44) 00:27.5 (41) 00:27.5 (39) 02:11.8