Mizuno British Rowing Indoor Championships 2018

Event Logo

CHAMPIONSHIP RECORDS

Event Record Year Record Holder Team
E0 Open Men 2000m 05:41.82015Mohamed SbihiGB Rowing Team
E1 Open LWT Men 2000m 06:08.82015Richard ChambersGB Rowing Team
E2 Open Women 2000m 06:44.02018Alice BaatzGB Rowing Team
E3 Open LWT Women 2000m 07:03.92016Anna LewisMad Team Indoor Rowing Club
E4 U23 Men 2000m 05:58.12018Leonardo CalabreseCircolo Canottieri Roma
E5 U23 Women 2000m 06:47.32016Jessica LeydenGB Rowing Team
E6 U23 LWT Men 2000m 06:20.32018Dom JacksonTyne Amateur Rowing Club
E7 U23 LWT Women 2000m 07:19.02016Laura MacroBath University Boat Club
E8 Masters 30-39 Men 2000m 06:02.12015Sam BlytheFitness Matters
E9 Masters 30-39 Women 2000m 06:57.52017Anna MuehleCrossfit Rosenheim
E10 Masters 30-39 LWT Men 2000m 06:21.52015 (Feb)Tim MaleTideway Scullers School
E11 Masters 30-39 LWT Women 2000m 07:13.32015 (Feb)Clare BusstQ Power Indoor Rowing Team
E12 Masters 40-49 Men 2000m 05:55.02016Graham BentonMad Team Indoor Rowing Club
E13 Masters 40-49 Women 2000m 07:03.52017Georgia PeramatziJo Dia Athens
E14 Masters 40-49 LWT Men 2000m 06:19.32017Mark MitchellMad Team Indoor Rowing Club
E15 Masters 40-49 LWT Women 2000m 07:14.82016Justine RestonQ Power Indoor Rowing Team
E16 Masters 50-54 Men 2000m 06:17.32017David DixRob Roy Boat Club
E17 Masters 50-54 Women 2000m 07:23.62108Louise WymerMatt Cox PT
E18 Masters 50-54 LWT Men 2000m 06:33.92016Alastair PeakeBideford Blues
E19 Masters 50-54 LWT Women 2000m 07:44.82015 (Feb)Joanna AllsebrookQ Power Indoor Rowing Team
E20 Masters 55-59 Men 2000m 06:27.42015Richard CheesemanSub 7 Indoor Rowing Club
E21 Masters 55-59 Women 2000m 07:26.92015 (Feb)Gill PrescottDurham Amateur Rowing Club
E22 Masters 55-59 LWT Men 2000m 06:49.62018James HowardQ-Power Indoor Rowing Club
E23 Masters 55-59 LWT Women 2000m 07:41.52015 (Feb)Helen MaganUpper Thames Rowing Club
E24 Masters 60-64 Men 2000m 06:31.22018Richard CheesmanSub7 Indoor Rowing Club
E25 Masters 60-64 Women 2000m 07:33.72017Sarah SpringmanLeander Rowing Club
E26 Masters 60-64 LWT Men 2000m 06:56.52018Rod ChinnSub7 Indoor Rowing Club
E27 Masters 60-64 LWT Women 2000m 07:55.92018Carol WoodwardSub7 Indoor Rowing Club
E28 Masters 65-69 Men 2000m 06:58.32018George PerrinRuncorn Rowing Club
E29 Masters 65-69 Women 2000m 07:57.02016Marjorie RoomeTeign Scullers Rowing Club
E30 Masters 65-69 LWT Men 2000m 07:04.52018Rod StewartDart Totnes Amateur Rowing Club
E31 Masters 65-69 LWT Women 2000m 08:56.32018Geraldine ForderThe Diamonds
E32 Masters 70-74 Men 2000m 07:08.72016Roger StainforthDurham Amateur Rowing Club
E33 Masters 70-74 Women 2000m 08:45.72018Deborah ColchesterAtlantis Gym, Tiptree
E34 Masters 70-74 LWT Men 2000m 07:14.72015 (Feb)Sean MorrisWallingford Rowing Club
E35 Masters 70-74 LWT Women 2000m08:53.92015 (Feb)Hetta MorathArmley Leisure Centre
E36 Masters 75-79 Men 2000m 07:26.72015 (Feb)Francesco MadotttoCC Aniene
E37 Masters 75-79 Women 2000m 09:11.82015Diana KornbrotSub7 Indoor Rowing Club
E38 Masters 75-79 LWT Men 2000m 07:38.62017Tony WinfieldPT Gym
E39 Masters 75-79 LWT Women 2000m 09:24.82016Hetta MorathArmley Leisure Centre
E40 Masters 80-84 Men 2000m 07:38.22018Mike HurleyWillpower Fitness
E41 Masters 80-84 Women 2000m10:16.72018Shelagh AllenSub7 Indoor Rowing Club
E42 Masters 80-84 LWT Men 2000m 08:18.92015 (Feb)Grahame CooperSparkhill Harriers
E46 Masters 85-89 LWT Men 2000m 09:08.52015 (Feb)Weston TowlerSeaford Downs Leisure Centre
E50 Masters 90-94 LWT Men 2000m10:49.02017Peter TaylorNuffield Health
E60 Open Men 500m 01:13.52017Phil ClappMad Team Indoor Rowing Club
E61 Open LWT Men 500m 01:25.22016Kieran Berry 
E62 Open Women 500m 01:30.22016Misiki ElizabethCrossFit Blackfriars
E63 Open LWT Women 500m 01:39.42018Anna LoannouCoast Rowing Team
E64 U23 Men 500m 01:20.72017Juan FarrugiaMarsamxett Valletta
E65 U23 Women 500m 01:33.62017Nicola LawlessUniversity of London Boat Club
E66 U23 LWT Men 500m 01:24.22017Ashley CowleyMolesey Boat Club
E67 U23 LWT Women 500m 01:38.12017Laura MacroBath University Boat Club
E68 Masters 30-39 Men 500m 01:16.12018James BinghamWest Hants Club
E69 Masters 30-39 Women 500m 01:31.52018Rochelle QuigleyESPRIT Indoor Rowing Team
E70 Masters 30-39 LWT Men 500m 01:26.22016Damian Alonso AlonspMinero┬┤s Team
E71 Masters 30-39 LWT Women 500m 01:40.82016Natalie MartiMaidenhead Rowing Club
E72 Masters 40-49 Men 500m 01:15.42016Rob SmithMad Team Indoor Rowing Club
E73 Masters 40-49 Women 500m 01:30.82017Georgia PeramatziJo Dia Athens
E74 Masters 40-49 LWT Men 500m 01:26.12016Miles TymGym Box
E75 Masters 40-49 LWT Women 500m 01:39.32018Sarah GibbsESPRIT Indoor Rowing Team
E76 Masters 50-54 Men 500m 01:17.72017Mark RobersonFitness Matters Indoor Rowing Team
E77 Masters 50-54 Women 500m 01:38.72018Heidi RichardsNo Club
E78 Masters 50-54 LWT Men 500m 01:27.02016Andy LettSub 7 Indoor Rowing Club
E79 Masters 50-54 LWT Women 500m 01:45.62017Clare RainbowSub 7 Indoor Rowing Club
E80 Masters 55-59 Men 500m 01:25.82018Stan NwakaTaff Attack Racing Indoor Rowing Club
E81 Masters 55-59 Women 500m 01:42.72017Alison SutherlandTrent Rowing Club
E82 Masters 55-59 LWT Men 500m 01:31.82017Garry Sutherland 
E83 Masters 55-59 LWT Women 500m01:54.82018Jenny HowardMPA Fitness
E84 Masters 60-64 Men 500m 01:26.82016Nigel ColleyFitness Matters Indoor Rowing Team
E85 Masters 60-64 Women 500m 01:48.32016Jane GeorgeReading Rowing Club
E86 Masters 60-64 LWT Men 500m 01:33.82017Emanuele RomoliProsport Trento Italy
E87 Masters 60-64 LWT Women 500m 01:45.52018Carol WoodwardSub7 Indoor Rowing Club
E88 Masters 65-69 Men 500m 01:33.82018Marcus SheerwoodChichester Westgate
E89 Masters 65-69 Women 500m 01:48.32016Marjorie RoomeTeign Scullers Rowing Club
E90 Masters 65-69 LWT Men 500m01:38.82017Tim CarterDefine Fitness
E91 Masters 65-69 LWT Women 500m02:01.72018Geraldine ForderThe Diamonds
E92 Masters 70-74 Men 500m 01:35.02016Antero RossiKouvolan Soutajat Fin
E93 Masters 70-74 Women 500m02:08.22018Diane HuntHockley Gym
E94 Masters 70-74 LWT Men 500m 01:42.52018Michael BrownjohnThe Diamonds
E96 Masters 75-79 Men 500m01:45.22018Rod BridleOakley Gym
E97 Masters 75-79 Women 500m02:04.92015Diana KornbrotSub7 Indoor Rowing Club
E98 Masters 75-79 LWT Men 500m 01:48.62018Graeme McburneyAqua Club - Te Rapa
E100 Masters 80-84 Men 500m 01:41.72017Mike HurleyWillpower Fitness
E102 Masters 80-84 LWT Men 500m02:00.92017Grahame CooperSparkhill Harriers
E120 Year 7 Boys 2mins 5652015 (Feb)Sam TurnillDoncaster School Rowing Association
E121 Year 7 Girls 2mins 5122015Rachel EganEvesham Rowing Club
E122 Year 8 Boys 3mins 8922015Sam TurnillDoncaster School Rowing Association
E123 Year 8 Girls 3mins 8592018Helena PurvesWimbledon High School
E124 Year 9 Boys 4mins 12212015Michael BessentTyne United Rowing Club
E125 Year 9 Girls 4mins 10992016Lilybeth Ihezue 
E126 Year 10 Boys 5mins 15412016Michael BessentTyne United Rowing Club
E127 Year 10 Girls 5mins 14342015 (Feb)Sarah BeeversDoncaster School Rowing Association
E128 Year 11 Boys 6mins 19092015Jens HullahMinerva Bath Boat Club
E129 Year 11 Girls 6mins 17172015Sarah BeeversDoncaster School Rowing Association
E130 Sixth Form Boys 2000m 06:02.02015Thomas DigbyAbingdon School
E131 Sixth Form Girls 2000m 06:55.12016Freyja SendallReading Rowing Club
E132 (PR1) Men 2000m 07:57.42017Scott JonesHartpury University Centre
E134 (PR2) Men 2000m07:12.92018Greg StevensonGB Rowing Team
E135 (PR2) Women 2000m10:36.32017Hilary BirkinshawGuidford Rowing Club
E136 (PR3-PD) Men 2000m06:28.32018Sean GaffneyNo Club
E137 (PR3-PD) Women 2000m07:38.72018Ellen ButtrickGB Rowing
E140 (AR2) Men 2000m07:58.22017Martin TyeGuildford Rowing Club
E141 (AR2) Women 2000m09:46.72018Faith FordhamHelp for Heros
E142 (AR3-PD) Men 2000m07:25.02018Calum TitmusPeterborough City RC
E148 Mens Relay 4000m 10:09.82018RowingWOD Black 
E149 Womens Relay 4000m 12:17.42017GB Rowing Team 
E150 Mixed Relay 4000m 11:38.62018RowingWOD Gold 
E152 Sixth Form Girls 500m 01:34.22017Georgia MartinGloucester Hartpury
E153 Sixth Form Boys 500m 01:20.12017Jens HullahMinerva Bath Rowing Club
E154 Year 11 Girls 500m 01:38.42017Poppy MayallDRC
E155 Year 11 Boys 500m 01:23.62018Keyan O'DonnellBBRC-Judd
E156 Year 10 Girls 500m 01:38.22017Finnola StrattonAvon County Rowing Club
E157 Year 10 Boys 500m 01:24.02016Michael BessentTyne United Rowing Club
E158 Year 9 Girls 500m 01:41.12016Finnola StrattonAvon County Rowing Club
E159 Year 9 Boys 500m 01:28.92018Issac Hillicks-TulipTyne Amateur Rowing Club
E160 Year 8 Girls 500m 01:41.52015Lilybeth IhezueEton Excelsior Rowing Club
E161 Year 8 Boys 500m 01:37.22016George PattenNorthampton School for Boys
E162 Year 7 Girls 500m 01:44.02017Helena PurvesWimbledon High School Boat Club
E163 Year 7 Boys 500m 01:48.02017Finn AirikkalaBishopsgate School Boat Club
E164 Junior Boys Relay 8min 28992018Isle of Ely RC 
E165 Junior Girls Relay 8min 25302017SWPS 1 
E166 Mixed Junior Relay 8min 26922018Isle of Ely RC 
E167 Adaptive Men Relay 4000m15:58.62017We are Invictus 
E169 Mixed Adative Relay 4000m16:37.02017Marlow Seniors 
E170 (PR1) Men 500m02:11.92018Dave WatsonInvictus Games Team
E174 (PR3-PD) Men 500m01:21.52018Sean GaffneyNo Club
E175 (PR3-PD) Women 500m01:44.62018Alice MasonPeterborough Rowing Club
E178 (AR2) Men 500m02:11.52018Piers BarnettH4H2018
E179 (AR2) Women 500m02:07.52018Faith FordhamHelp For Heroes
E180 (AR3-PD) Men 500m01:33.22018Murray Hambro 
E181 (AR3-PD) Women 500m02:42.62018Margherita MerloTeam Special Olympics Italia & Federazione Italiana Canottaggio
E182 Year 10 Boys (PR2-PD) Para 5 mins10392018Patrick O'donovanMarlow Rowing Club
E184 Year 10 Boys (PR3-PD) Para 5 mins11342018Felix Barrow 
E185 Year 10 Boys (PR3-PD) Para 500m02:00.32018Felix Barrow 
E186 Year 11 Girls (PR3-PD) Para 6 mins14342018Georgia WalkerMarlow Rowing Club
E187 Sixth Form Boys (PR3-PD) Para08:52.02018Sebastian JohnsonMarlow Rowing Club